WOJEWÓDZKI INSPEKTORAT NADZORU BUDOWLANEGO W OPOLU zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Opolu.
- Data publikacji strony internetowej: 2024-03-18.
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2024-05-22.
Status zgodności z ustawą
Strona internetowa jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Przygotowanie deklaracji dostępności
Oświadczenie sporządzono dnia: 2024-05-22.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Data ostatniego przeglądu deklaracji: 2024-05-22.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Opolu, kancelaria@opole.winb.gov.pl . Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 77 441 44 15 . Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich
Dostępność architektoniczna
Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Opolu
Ozimska 19
45-057 Opole
Dojazd do siedziby Wojewódzkiego Inspektoratu nadzoru Budowlanego w Opolu przy ul. Ozimskiej 19, dalej zwanej WINB w Opolu.
Siedziba WINB w Opolu mieści się w budynku położonym w centrum miasta obok Centrum Handlowego Solaris. Aby do niej dotrzeć z PKP Opole Główne, a także przebudowywanego Dworca PKS należy kierować się przez ulicę Kołłątaja, do skrzyżowania z ulicą Ozimską – pieszo przez: ul. Krakowską: 12 min – 850 m, przez ul. Ks. H. Kołłątaja: 11 min – 800m i przez Wł. Reymonta: 13 min – 1 km.
Istnieje możliwość dojazdu środkami komunikacji miejskiej. Należy wówczas wysiąść na przystanku (nr 260) przy ul. Ozimskiej – Duobisa, lub przy Placu Kopernika – Uniwersytet (przystanek nr 290).
Siedziba WINB w Opolu mieści się na 1 (pierwszym) piętrze wysokiego dziesięciopiętrowego (10) budynku położonego przy skrzyżowaniu ulic Ozimskiej i Reymonta.
Wejście główne do ww. budynku znajduje się od strony ul. Ozimskiej, które znajduje się tuż za parkingiem zlokalizowanym przed budynkiem. Do wejścia prowadzi chodnik utwardzony, a następnie schody. Chodnik nie jest wyposażony w ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych/ słabowidzących.
Wejście do budynku.
Przed wejściem do budynku znajdują się schody z poręczami po obu stronach. Podjazdy dla przeznaczone dla ruchu pieszego oraz osób z niepełnosprawnością ruchową znajdują się na końcu schodów, po prawej i lewej stronie, z czego jedno z nich o szer. min. 1.5 m (bez poręczy) może umożliwić osobom z niepełnosprawnością dostęp do całego budynku, z którego osoby te mogą korzystać.
Wejście budynku jest zadaszone, wolne od barier i jasno oświetlone. Do budynku przez klatkę główną i wiatrołap prowadzą podwójne drzwi, w tym jedne sterowane automatycznie. Wejście główne nie posiada progów, a jego szerokość umożliwia swobodny przejazd osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim. Tuż za drzwiami znajduje się hol z recepcją. Można w niej uzyskać niezbędne informacje, jak poruszać się po budynku. Przed budynkiem, a także wewnątrz znajdują się tablice informacyjne wskazujące jakie instytucje mieszczą się w budynku, przy czym są one zamieszczone wyłącznie w formie wizualnej.
Dostępność na wyższe kondygnacje budynku.
Komunikację wewnętrzną w budynku zapewniają dwie klatki schodowe oraz dwie windy osobowe. Na 1 piętro ww. budynku do siedziby WINB w Opolu można dostać się schodami lub windą znajdującą się na parterze po prawej stronie od wejścia do budynku. Schody są odpowiednio oświetlone, posiadają antypoślizgową nawierzchnię oraz poręcze po obu stronach. Dźwigi osobowe, które również mogą zapewnić dostęp z poziomu parteru budynku na wszystkie kondygnacje użytkowe w budynku. Kabiny dźwigów osobowych, mimo że mają one szerokość co najmniej 1.1 m i długość 1.4 m, to drzwi wejściowe do tych kabin (o szer. 74 cm, co powoduje znaczne zawężenie światła kabin przy wejściu do nich), nie posiadają jednak zalecanej minimalnej 90 cm szerokości, jakie winny posiadać drzwi kabin dźwigu osobowego.
Poruszanie się wewnątrz budynku.
Rozwiązania architektoniczne siedziby WINB w Opolu są wolne od barier poziomych, co umożliwia dostęp do wszystkich pomieszczeń tej instytucji położonych na poziomie 1 piętra, z wyłączeniem pomieszczeń technicznych. Korytarze w budynku mają szerokość min. 120 cm, i co zasady nie występują tam obiekty mogące utrudniać komunikację. W holu znajduje się miejsce spoczynku dla klientów, w tym osób z niepełnosprawnością. W ciągu komunikacyjnym posadzka korytarzy jest antypoślizgowa, skontrastowana z fakturą ścian,nie posiada jednak zmian w fakturze nawierzchni. Brak jest zapewniania czytelnych informacji o rozkładzie pomieszczeń w budynku, w sposób wizualny i dotykowy lub głosowy. W siedzibie WINB w Opolu budynku nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. Nie ma także oznaczeń w alfabecie Braille`a i oznaczeń w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Miejsca parkingowe wyznaczone dla osób niepełnosprawnych
Przed budynkiem znajduje się ogólnodostępny płatny parking (z wjazdem od strony ul. Ozimskiej), na którym są wyznaczone i oznakowane dwa stanowiska postojowe przeznaczone dla samochodów osobowych z niepełnosprawnością. Są one usytuowane w bliskiej odległości od wejścia głównego i mają wymaganą min. szerokość 3.6 m. Są one usytuowane na równi z poziomem płaszczyzny drogi i chodnika, co umożliwia korzystanie z przylegającego ciągu pieszo-jednego. Nawierzchnia tych miejsc parkingowych jest pokryta betonowymi płytami ażurowymi. Skorzystanie z możliwości parkowania na tych miejscach nie wymaga uprzedniego uzgodnienia.
Toaleta dla osób niepełnosprawnych
Toaleta dostępna dla obu płci, z której może skorzystać m.in. osoba
z niepełnosprawnością ruchową, znajduje się na kondygnacji parteru budynku. Jest ona zamykana automatycznie. Dla osób z zewnątrz i klientów budynku, koszt skorzystania z WC to 1 złoty. Toaleta nie posiada urządzeń alarmowych do wzywania pomocy. Na I piętrze istnieje również możliwość skorzystania z toalety dla osób
z niepełnoprawnością, z które mogą skorzystać klienci WINB.
Informacja o prawie wstępu z psem asystującym
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Aplikacje mobilne
brak